fbpx

LIVE#1 Jak dobrze wykorzystać funkcje Instagram Stories, żeby lepiej poznać swoich odbiorców?

LIVE#1 Jak dobrze wykorzystać funkcje Instagram Stories, żeby lepiej poznać swoich odbiorców?

Aby móc mówić o funkcjach, na początku warto przypomnieć czym są Instagram Stories (nazywane także Relacjami na Instagramie):

INSTAGRAM STORIES – to jedna z funkcjonalności Instagrama, poprzez którą możemy dodawać, m.in. zdjęcia lub krótkie wideo w formie relacji. Relacje znikają z naszego profilu po upływie 24 godzin od dodania (jeśli ich odpowiednio nie przypniemy do profilu). Możemy w nich umieszczać teksty, gify, emotikony czy „naklejki”, ale są dostępne także inne funkcje – jakie? O nich właśnie porozmawiałam na żywo z ekspertką od Instagram marketingu – Gosią Lammers. Między innymi opowiedziałyśmy o tym, jak dostępne funkcje można wykorzystać, żeby lepiej poznać swoich odbiorców.

Zapis naszej transmisji dodałam na YouTube. Jeśli więc wolisz słuchać niż czytać, wideo znajdziesz tutaj:

Przygotowałam także checklistę z podsumowaniem omówionych funkcji, którą możesz pobrać w tym miejscu.:

Live zorganizowałyśmy z myślą o osobach, które:

 • rozwijają profil swojej marki na Instagramie, ale nie mają pomysłu w jaki sposób mogą do tego wykorzystać Instagram Stories,
 • działają już na Instagramie i chcą lepiej poznać swoich odbiorców,
 • prawie wcale nie używają Instagram Stories, bo nie wiedzą jak się za to zabrać.

Dlaczego zaprosiłam Gosię Lammers do dyskusji? Tak jak wspomniałam wcześniej, Gosia jest ekspertem od marketingu online, która szczególnie pokochała Instagrama jako kanał komunikacji. Jest autorką bloga o tym, jak można prowadzić Instagrama w biznesie. Pomaga przedsiębiorczym osobom budować markę na Instagramie i udowadnia, że można pozyskać klientów mając mniej niż 1000 obserwatorów.

Postanowiłam podjąć temat Instagrama, bo zauważyłam, że wiele osób odchodzi z Facebooka właśnie tam. Cóż się dziwić. Facebook stał się wysypiskiem treści i często te wartościowe przepadają w starciu z memami czy śmiesznymi kotkami. Gdyby nie grupy tematyczne, w których można porozmawiać chociażby z osobami w branży, za bardzo nie miałabym tam czego szukać. Instagram pozwala nam odnaleźć osoby, które mają taką samą zajawkę co my. Prościej jest zostawić komentarz pod zdjęciem i nawiązać kontakt z osobą, która nadaje z nami na tych samych falach. Tak też poznałam Gosię :)

Ale Instagram to nie tylko zdjęcia dodawane do profilu. Coraz większą rolę w komunikacji odgrywa Instagram Stories. Użytkownicy tej aplikacji spędzają w niej coraz więcej czasu, coraz więcej uwagi poświęcają znikającym relacjom, w obawie “że coś ich ominie”. Gosia przytoczyła statystyki mówiące o tym, ze Instagram Stories każdego dnia ogląda 500 tysięcy osób, a 80% z nich obserwuje konto firmowe (np. swojej ulubionej marki). To świetna szansa dla wszystkich przedsiębiorczych osób, żeby złapać kontakt z obserwatorem i zainicjować rozmowy z naszymi potencjalnymi klientami. Średnio na 5 dodanych Stories dostajesz 1 wiadomość prywatną. Budujmy relacje z obserwatorami, a to zaowocuje relacją biznesową.

Co publikować na Instagram Stories?

Relacje są świetnym narzędziem do budowania marki. Tu liczy się autentyczność i prawdziwość. Szczera relacja wynikająca z osobowości, pokazanie siebie takiego, jakim się jest – to już prosta droga do zdobycia zaufania, które jest podstawą w biznesie.

Oczywiście nie trzeba sprzedawać całej swojej prywatności. Jedni wybierają drogę profesjonalną w prowadzeniu konta, inni pozwalają sobie na więcej luzu i np. pokazywanie swoich innych pasji. Równie dobrze można rozdzielić życie prywatne od biznesowego lub przeplatać ze sobą te aspekty. Warto mieć kontrolę nad dodawanymi elementami prywatnymi. To właśnie na płaszczyźnie prywatnej możemy z obserwatorami złapać wspólny mianownik. Nie jesteśmy przecież robotami :) Nie wszystko co publikujemy jest istotne w kontekście kreowania naszej marki, ale wszystko co udostępniamy wpływa na to, jakich ludzi do siebie przyciągamy, a jakich odpychamy.

Nie musimy robić niczego na siłę i publikować zdjęć, filmików, treści, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo lub tego, czego możemy w przyszłości żałować (na szczęście Stories znikają po 24 godzinach!). 


Musisz mieć cel, plan, sens tego, co publikujesz. Daj wartość dodaną dla Twoich obserwatorów. Pokaż kulisy, zdradź jak powstaje produkt, świętuj sukcesy. Jesteśmy ludźmi z krwi i kości :)

Istnieje wiele aplikacji do projektowania Stories. Możesz ich używać, ale wcale nie musisz. Wykorzystuj te narzędzia, które do Ciebie pasują. W przypadku biznesów, gdzie estetyka odgrywa ważną rolę – takie użycie jest uzasadnione. Najważniejsze, żeby to było przemyślane publikowanie, które posiada wstęp, rozwinięcie i zakończenie oraz oczywiście, podkreślało charakter i styl naszej marki.

Funkcje Instagram Stories

 • CZAT – kiedy dodasz funkcję czat w swojej relacji, utworzy się zbiorowa konwersacja z osobami, które do tego czatu dołączyły. Jako organizatorzy czatu mamy władzę nad tym, kto chce do niego dołączyć. Można też nadać mu tytuł. Konwersacja utworzy się w skrzynce z prywatnymi wiadomościami. Jest to świetna funkcja, która ułatwia kontakt z osobami zainteresowanymi konkretnym tematem, np. organizowanego przez nasz wydarzenia.
 • ANKIETA – niesamowicie angażująca forma interakcji z obserwatorami. Na zadane przez nas pytanie użytkownik może wybrać tylko jedną z dwóch możliwych opcji. Domyślnie są ustawione odpowiedzi „TAK” i „NIE” ale możemy je dowolnie modyfikować. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poznać opinię obserwujących przy wprowadzaniu nowego wariantu produktu do swojej oferty, np. bluzka w paski czy w kropki, zdjęcie czarno-białe czy kolorowe, temat książki taki czy inny. Osoby, które odpowiadają na dane pytanie mogą być potencjalnymi klientami w przyszłości. Ankietę możemy wykorzystać w przypadku, kiedy chcemy podzielić się z obserwatorami linkiem, np. do wpisu na blogu. Jeśli ktoś wyrazi chęć klikając właściwy przycisk w ankiecie, wtedy w wiadomości prywatnej możemy wysłać adres strony internetowej. Jest to dobre rozwiązanie dla małych kont (poniżej 10 000 obserwatorów), gdzie nie można dodawać linków bezpośrednio do Stories. Jeśli przekroczymy tę magiczną liczbę – wtedy odpisywanie może być nieco uciążliwe, ale na szczęście jest dostępna opcja odpisywania na prywatne wiadomości z poziomu wiadomości na Facebooku (jeśli mamy połączone konta).
 • PYTANIA – działa jak ankieta, z tym, że pytania są otwarte. Jak łatwo się domyślić – zdecydowanie mniej odpowiedzi możemy się spodziewać. Prościej jest przewinąć kolejną relację niż zastanowić się nad złożoną odpowiedzią. Przygotowując się do tego live’a zapytałam swoich obserwatorów: “Co jest Twoim największym wyzwaniem, trudnością jeśli chodzi o Instagram Stories?”. Otrzymałam kilka odpowiedzi, ale za to bardzo konkretnych. Dla mnie jest to ciekawa alternatywa dla ankiety, w której mamy tylko dwie opcje do wyboru. Przykładowo, w swoich kolejno dodanych relacjach możemy przedstawić więcej niż dwie opcje, ponumerować je odpowiednio i poprosić obserwatorów, żeby wpisali w miejscu odpowiedzi cyfrę tego wariantu, który jest dla nich najbardziej atrakcyjny. Takie wykorzystanie ma jeden minus – trzeba wszystkie odpowiedzi zliczać “na piechotę”. Osobom, które zadały nam pytanie przy wykorzystaniu tej funkcji możemy odpisać w wiadomości prywatnej lub udostępnić je w swojej relacji.
 • ODLICZANIE – opcja dla ofert ograniczonych czasowo. Możemy ustawić datę a nawet godzinę do konkretnego wydarzenia. Po kliknięciu w tą naklejkę, obserwujący otrzyma powiadomienie na Instagramie tuż przed końcem odliczania. Przykłady zastosowania: odliczanie czasu do premiery książki, do otwarcia przedsprzedaży, do startu wyprzedaży, do końca promocji, do wydarzenia sportowego, konferencji czy szkolenia.
 • LOKALIZACJA / HASHTAG – dwie funkcje, które mają za zadanie budować zasięgi wokół konkretnej lokalizacji lub tematu (hashtag). Jeśli w wyszukiwarce na Instagramie wpiszemy lokalizację bądź hashtag, który nas interesuje, to zobaczymy zdjęcia z różnych publicznych kont, do których dana lokalizacja lub hashtag został przypisany. Natomiast na samej górze wyświetlą się nam relacje dodane przez osoby, które uwzględniły te znaczniki w swoich relacjach. Można to zastosować kiedy bierzemy udział w jakimś wydarzeniu, np. jeśli prowadzimy foodtrucka i chcemy zakomunikować gdzie się w danej chwili znajdujemy.
 • WZMIANKA – tutaj możemy dzielić się treściami oznaczając w naszych relacjach inne profile. Osoba, o której wspominamy otrzyma powiadomienie i będzie mogła udostępnić naszą relację u siebie. To ciekawa opcja kiedy nasz klient doda na Stories zdjęcie lub filmik z otwierania przesyłki z naszym produktem i oznaczy nasz profil. My sami możemy wykorzystywać wzmiankę chociażby do rekomendacji.
 • QUIZ – opcja, w której możemy dodać pytanie oraz cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. W miejscach na odpowiedzi, w wyznaczonym polu dodajemy właściwą odpowiedź oraz trzy błędne. W mojej opinii jest to bardzo rzadko wykorzystywana funkcja. Podczas live’a pojawił się przykład Matki Prawnik, która sprawdza wiedzę swoich odbiorców z zakresu prawa w kontekście różnych życiowych sytuacji. Im więcej rozbieżności, tym więcej pomysłów na porady czy wpisy blogowe :)

To już wszystkie funkcje, które udało nam się omówić. Mam nadzieję, że dzięki naszej dyskusji wpadły Ci do głowy nowe pomysły na rozhulanie swojego Instagram Stories, żeby lepiej poznać swoich odbiorców. Na koniec mam poradę bonusową od Gosi:

Jak zacząć mówić do telefonu, czyli nagrywanie samego siebie:

 1. Poproś partnera lub przyjaciół, żeby Ciebie nagrywali. Na początku nie musisz tego udostępniać. Z każdym kolejnym wideo nabierzesz wprawy.
 2. Jeśli nie wiesz co zrobić z dłońmi – zajmij ręce długopisem :)
 3. Pamiętaj, wcale nie musisz nagrywać stories chodząc po ulicy!

Urozmaicaj swoje Instagram Stories, dodawaj zdjęcia, boomerangi, filmiki z dźwiękiem lub bez. Nie rób niczego na siłę, wbrew sobie. Działaj, testuj, baw się i poznawaj osoby, które są do Ciebie podobne.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwijaniu swojego konta na Instagramie, pisz śmiało do Gosi. Znajdziesz ją na gosialammers.com lub na jej profilu na Instagramie.

Na koniec przygotowałam z podsumowaniem funkcji, którą możesz pobrać tutaj:

Cały nasz live obejrzysz w tym miejscu:

PS Wielkie podziękowania dla Mateusza Dziopy za montaż wideo. Niestety po upływie godziny Live na Instagramie automatycznie się kończy, więc musiałyśmy uruchomić kolejne nagranie, które Mateusz złączył w całość. Trochę się rozgadałyśmy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *