fbpx

BLOG

10 rad jak zrobić zdjęcie księżyca

, , ,

W swoim zawodzie najbardziej lubię fotografować ludzi i to właśnie portretów na swoim koncie mam najwięcej. Jednak bezsenność będąca skutkiem pełni księżyca sprawiła, że zaczęłam kombinować jak tu uchwycić na zdjęciu sprawcę mojego braku snu. Początki do łatwych nie należały, ale łatwo się nie poddałam. Ze wszystkich swoich prób i eksperymentów stworzyłam poniższy mini poradnik z 10 radami dla osób, które tak jak ja chciałyby spróbować sfotografować jedynego naturalnego satelitę Ziemi.

  1. Uzbrójcie się w obiektyw z ogniskową min. 200-300 mm (lub w cyfrówkę z dużym zoomem optycznym. PS odradzam włączanie zoomu cyfrowego, bo ma skłonność do rozmywania obiektów). Mój teleobiektyw ma maksymalną ogniskową właśnie 300 mm i spokojnie daje radę.
  2. Przełączcie się na tryb manualny – będzie łatwiej zapanować nad ustawieniami. Dla opornych – tryb preselekcji czasu powinien wystarczyć
  3. Ustawcie niskie ISO na wartość ok. 100-200, żeby zminimalizować ilość szumów na zdjęciu.
  4. Przełączcie się na punktowy pomiar światła, żeby móc precyzyjnie zmierzyć światło na tarczy księżyca, a następnie wybrać właściwe parametry.

  5. Ustawcie wartość przysłony na f/5.6 – f/8, żeby księżyc na zdjęciu był w miarę możliwości ostry.
  6. Pamiętajcie o krótkim czasie naświetlania zaczynając od ok. 1/40 s. Jeśli zdjęcie będzie zbyt ciemne wydłużajcie czas naświetlania stopniowo aż do max. 1 s. Jak księżyc nadal będzie zbyt ciemny, delikatnie podbijcie ISO np. do 400. (analogicznie schodźcie w dół z ustawieniami w momencie kiedy tarcza księżyca będzie zbyt jasna, czyt. przepalona). Jeśli zdjęcie dalej nie będzie wychodziło (tzn. będzie niedoświetlone, prześwietlone lub poruszone) testujcie, testujcie i jeszcze raz testujcie ustawienia skupiając się głównie na regulacjach czasu naświetlania i czułości ISO.

  7. Bez statywu się nie obejdzie. Można zamiast tego użyć książek albo innych stabilnych przedmiotów. U mnie na parapecie zawsze budowałam małą piramidę i zdawało egzamin
  8. Korzystajcie z samowyzwalacza albo pilota. Każde nasze naciśnięcie spustu migawki może spowodować ruch aparatu, co skutkuje rozmazanym zdjęciem. A tego przecież nie chcemy!
  9. Jeśli macie możliwość fotografujcie w formacie RAW, żeby po zgraniu zdjęć na komputer można było “wyciągnąć” cienie i skorygować prześwietlenia bez znacznej utraty jakości (jak np. w formacie JPEG).
  10. Bądźcie cierpliwi!

PS Zdjęcie poniżej zrobiłam 27 lipca 2018 r. podczas podobno najdłuższego od stu lat zaćmienia księżyca. Księżyc był tak ciemny, że ciężko było go na pierwszy rzut oka znaleźć, a – co gorsza – autofocus kompletnie go nie widział. Manualne ostrzenie było ruletką i większość zdjęć poszła do kosza. Na szczęście pół godziny później udało mi się dobrać ustawienia i taki oto efekt uzyskałam:

Post udostępniony przez Ewelina Włoch ???? (@ewelinawloch)

Podziel się z innymi

Podobne wpisy

Fotografia sportowa – mój wywiad w Radiu Gol

Fotografia sportowa – mój wywiad w Radiu Gol

Miałam okazję wziąć udział w “Sportowym Poranku” – programie radiowym, który prowadzi Mateusz Dziopa w Radiu Gol. Razem z drugą fotoreporterką – Klaudią Małyszką, porozmawialiśmy o fotografii sportowej. Tu możesz odsłuchać nasz cały wywiad.

Jak przetrwać sesję zdjęciową latem? Co ubrać a czego nie?

Jak przetrwać sesję zdjęciową latem? Co ubrać a czego nie?

Lato to słoneczne dni, pogodne wieczory, gwieździste noce. I temperatura. Często jednak bywa i tak, że w dzień, kiedy z nieba leje się żar, jest zaplanowana sesja zdjęciowa w plenerze. Co zrobić w takiej sytuacji? Przełożyć na inny dzień? A co, jak wtedy będzie lał deszcz? Mam dla Was kilka wskazówek.

10 rad jak zrobić zdjęcie księżyca

10 rad jak zrobić zdjęcie księżyca

Ze wszystkich swoich prób i eksperymentów stworzyłam mini poradnik z 10 radami dla osób, które tak jak ja chciałyby spróbować sfotografować jedynego naturalnego satelitę Ziemi.