fbpx

Jak przetrwać sesję zdjęciową latem? Co ubrać a czego nie?

Jak przetrwać sesję zdjęciową latem? Co ubrać a czego nie?

Trzeba przyznać, że lato w tym roku jest aż nadto łaskawe. Słoneczne dni, pogodne wieczory, gwieździste noce. I temperatura. Momentami tak wysoka, że wiatrak w domu nie wyrabia, a nie narzekają chyba tylko ci, którzy całe dnie spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach (szczęściarze!). Często jednak bywa i tak, że w dzień, kiedy z nieba leje się żar, jest zaplanowana sesja zdjęciowa w plenerze. Co zrobić w takiej sytuacji? Przełożyć na inny dzień? A co, jak wtedy będzie lał deszcz? Mam dla Was kilka wskazówek.

Trzeba przyznać, że lato w tym roku jest aż nadto łaskawe. Słoneczne dni, pogodne wieczory, gwieździste noce. I temperatura. Momentami tak wysoka, że wiatrak w domu nie wyrabia, a nie narzekają chyba tylko ci, którzy całe dnie spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach (szczęściarze!). Często jednak bywa i tak, że w dzień, kiedy z nieba leje się żar, jest zaplanowana sesja zdjęciowa w plenerze. Co zrobić w takiej sytuacji? Przełożyć na inny dzień? A co, jak wtedy będzie lał deszcz? Mam dla Was kilka wskazówek.

Jak przetrwać?

Możecie mówić, że wyolbrzymiam, ale z doświadczenia wiem, że sesja w upale to jak przetrwanie na pustyni. Tym bardziej, kiedy trzeba ze sobą taszczyć na plecach cały sprzęt. A jak jeszcze musimy wejść gdzieś pod górę w ostrym słońcu, to już istny survival. Nie tylko dla fotografa, ale i dla fotografowanych. Wyobrażacie sobie pannę młodą, która spędza godziny u fryzjera i kosmetyczki, a zanim dojedzie na zdjęcia – włosy oklapną, a makijaż spłynie? Horror. Ostatnio robiłam sesję w taki dzień, że nawet późnym popołudniem temperatura w cieniu wskazywała ponad 30 stopni Celsjusza. Wyglądałam jak mokry szczur (których we Wrocławiu nie brakuje), a plecak ledwo odkleiłam od koszulki. No cóż, niestety nie jest nam dane wpłynąć na pogodę, ale za to możemy iść z nią na pewne kompromisy. ;)

W gorące, często bezchmurne letnie dni warto mimo wszystko wybrać się na zdjęcia po godzinie 18:00. Słońce powoli zbliża się do linii horyzontu, więc tak mocno nie pali ani nie razi w oczy. Możemy wtedy trafić na tzw. “złotą godzinę”, kiedy to światło słoneczne przybiera piękną złotą barwę.

Jeśli na sesję wybierzecie dość niestandardowe miejsca, warto sprawdzić godziny otwarcia, żeby nie pocałować klamki i się niepotrzebnie nie irytować.

Wierzę, że ten wpis czytają też miłośnicy zdjęć o wschodzie słońca, kiedy to nad polami często jeszcze unosi się mgła, a na trawach utrzymuje się rosa. W takich godzinach warto atakować wszelkie plaże: nad morzem, jeziorem, rzeką lub innymi bajorkami, zanim zbiegną się turyści i szukający rozrywki plażowicze.

Skoro już wiemy gdzie i kiedy robimy sesję, czas się zastanowić…

Co ze sobą zabrać?

O ile w mieście jest masa miejsc, żeby choć na chwilę można schować się przed słońcem, o tyle na otwartych przestrzeniach znalezienie cienia graniczy z cudem. Dlatego jeśli planujecie sesję zdjęciową w polu, na wydmach czy w innych miejscach, w których trudno znaleźć zadaszenie, koniecznie zabierzcie ze sobą parasol. Dlaczego parasol? Ano dlatego, że nakrycie głowy może popsuć fryzurę, a w połączeniu ze spoconym czołem to… sami wiecie jaki może być efekt. ;)

Przygotowałam jeszcze małą listę rzeczy, które warto byłoby wziąć ze sobą:

  1. duża butelka wody na osobę – im sesja jest dłuższa, tym ważniejszy jest ten atrybut. Nawet najwytrwalsi mogą zasłabnąć, a to chyba ostatnia rzecz jaką byśmy chcieli ;)
  2. puder, grzebień i lusterko – to dotyczy nie tylko pań, ale też panów. Nawet jeśli wyszliśmy od świetnej kosmetyczki, warto wziąć puder ze sobą. W ostrym słońcu cera ma tendencję do błyszczenia się (sama niestety też często tego doświadczam), natomiast włosy zawsze warto przeczesać lub lekko natapirować, w szczególności długą grzywkę.
  3. awaryjne ubranie na zmianę – jeśli nie mamy pewności, że na naszych ubraniach nie będą się odznaczać kropelki potu (o które w upalny dzień bardzo łatwo), warto ubezpieczyć się o zapasowy zestaw ubrań. A jeśli już przy ubraniu jesteśmy to płynnie przejdziemy do punktu…

Czego nie ubierać?

Dla pań mam w zasadzie jedną radę: choćby nie wiem jak piękną bluzkę / spódnicę / sukienkę czy inny zewnętrzny element stroju macie, jeśli materiał jest prześwitujący – odpuśćcie. Przebijająca się bielizna nie wygląda atrakcyjnie i niepotrzebnie przyciąga uwagę na zdjęciu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której faktycznie prześwitujący materiał jest pożądany, np. przy zmysłowych sesjach kobiecych.

Panowie, wiem, że przy tak tropikalnych warunkach najchętniej ubralibyście na siebie mniej niż więcej, ale naprawdę krótsze spodenki niż do połowy uda nie wyglądają na zdjęciach pociągająco. Chyba, że jest to sesja sportowa gdzieś na plaży to można iść na ustępstwa. Tak samo kiepsko wyglądają sandały na nogach. Z góry zakładam, że nie ubieracie do nich skarpetek!!! :)

W takim razie – Jak się ubrać?

Warto wyjąć z szafy ubrania z materiałów, które przepuszczają powietrze, a także te, na których plamy potu się tak łatwo nie odznaczają (szczególnie w okolicach pach i na plecach). Panie mogą postawić na zwiewne sukienki, które tak naprawdę bez obaw i z pełną swobodą można nosić właśnie o tej porze roku.

Mile widziane są jasne stylizacje w pastelowych kolorach. Niech też dominują biele! :) Ciemniejsze kolory zostawmy na inne pory roku, a poza tym czerń przyciąga promienie słoneczne i w konsekwencji można się nieźle zgrzać.

Więcej na temat tego, jak się ubrać na sesję zdjęciową opisałam w tym artykule: Jak ubrać się na plenerową sesję zdjęciową – 14 praktycznych wskazówek


Wiem, że ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa, ale chciałam poruszyć kluczowe elementy, które dość często się u mnie powtarzają. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się pomóc osobom, które stają przed wyzwaniem sesji zdjęciowej podczas upału. Być może macie lepsze sposoby na przetrwanie sesji w takiej temperaturze, a może dopisalibyście coś do tej listy? Chętnie poznam Wasze opinie!

A wszystkim fotografującym, jak i fotografowanym życzę wytrwałości na zdjęciach w takich warunkach – nie dajcie się pogodzie! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *